odgrzybianie klimatyzacji

Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji

Właściwa konserwacja i czyszczenie klimatyzacji ma bardzo duży wpływ na jakość powietrza w naszym domu, którym oddychamy. W rezultacie, złe, zagrzybione i z alergenami powietrze ma też wpływ na nasze samopoczucie, a nawet i na nasze zdrowie.

U mnie dowiesz się, jak powinno wyglądać odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji.

Jak skutecznie odgrzybić klimatyzację?
odgrzybianie klimatyzacji w domu – rezultat zaniedbań,
czyszczenie i konserwacja – jak zapobiegać zagrzybianiu się klimatyzacji,
odgrzybienie klimatyzacji domowej – jak często i kiedy należy to robić.

Mocno zaniedbana klimatyzacja, oprócz czystego powietrza, będzie rozdmuchiwała po naszym domu powietrze pełne przeróżnych grzybów i alergenów. Na dodatek brud i kurz zalegające na filtrach naszego klimatyzatora mogą być powodem krótszego życia naszego kompresora, powstawania różnych dziwnych usterek, wydzielania dziwnego zapachu oraz do zwiększonego zużycia energii elektrycznej. Utrata naszego zdrowia i co gorsza, zdrowia dzieci i rodziny, jak i naszych pieniędzy na leczenie, powinny dać wystarczające kryterium do tego, by systematycznie odgrzybiać klimatyzator.

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji
jak przeciwdziałać grzybowi w naszej klimatyzacji


Systematyczności wymian i czyszczenia filtrów wewnętrznych zależy od czasu pracy naszej klimatyzacji. Im więcej klimatyzacja pracuje, grzeje, chłodzi czy tylko używamy jako wiatrak, tym częściej trzeba czyścić filtry. Jak już wyczyścimy filtry, najlepiej jest umyć i obudowę. W szczególności wewnątrz, delikatnie z płynem obmyć wszystkie plastiki z pozostałości kurzu. Obudowy są wykonane z tworzywa sztucznego, w większości wypadków śliskiego ABS, więc łatwo jest umyć. Plastiki myjemy zwykłym płynem, nie wolno myć ich niczym silnym. Silne detergenty mogą zniszczyć nam obudowę. Warto też użyć do czyszczenia, specjalnie przeznaczonych do czyszczenia klimatyzacji preparatów, które dezynfekują i zabiją bakterie i grzyby. Wszystkie wyżej wymienione czynności, dla własnego zdrowia powinniśmy wykonywać sami, tak często, jak uznamy to za słuszne, ale nie rzadziej jak raz na pół roku. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, że profesjonalne przeglądy klimatyzacji wyglądają zupełnie inaczej, nie jesteśmy w stanie takich przeglądów wykonać sami w domowych warunkach i bez profesjonalnego sprzętu. Profesjonalny serwis nie tylko przeprowadzi nam odgrzybianie klimatyzacji, ale też wyczyści filtry, tacki skroplin i jednostkę zewnętrzną, oraz sprawdzą poprawność wszystkich parametrów naszej klimatyzacji.

filtr klimatyzacji

Odgrzybienie klimatyzacji domowej – jak często i kiedy odgrzybiać

Fachowcy trudniący się na co dzień odgrzybianiem i serwisem klimatyzacji są jednogłośni, że odgrzybianie i serwis urządzeń chłodniczych, znajdujących się w naszych domach i firmach, musi odbywać się minimum raz do roku. Jednak są przypadki, gdzie klimatyzacja nie jest nigdy wyłączana, np. serwerownie, czy sklepy, tam wówczas musimy takie przeglądy robić minimum co pół roku. Są i inne przypadki, które wymagają odgrzybiania i czyszczenia nawet co dwa tygodnie, takimi miejscami są kuchnie, restauracje i inne obiekty gastronomiczne, gdzie klimatyzacja wchłania opary kuchenne. Odgrzybianie klimatyzacji najlepiej jest dokonywać w okresie jesiennym, inny serwis mówił, że na wiosnę? Jeżeli w okresie jesiennym zrobi się chłodno i będziemy chcieli dogrzać dom, automatycznie wszystkie grzyby rozniosą się nam po domu... Ponadto, nieużywana i zagrzybiona klimatyzacja spowoduje wyschnięcie i wgryzienie się grzyba w lamele, co będzie ciężkie do usunięcia. Emil Klima zaleca konserwację i czyszczenie klimatyzacji jesienią. Jeżeli jednak Twoja klima, zaczyna słabo chłodzić lub czujesz z jej wnętrza dziwne zapachy, należy niezwłocznie dzwonić po serwis klimatyzacji.

Jak odgrzybić moją klimatyzację?

    Z uwagi na dziwną specyfikację pracy klimatyzacji, zwykłe czyszczenie filtrów pod wodą i umycie obudowy nie załatwi nam całego problemu. Minimum raz do roku należy taką klimatyzację zdezynfekować i odgrzybić. Nie musimy do tego w ogóle wzywać fachowca, można to zrobić na własną rękę. Jeżeli mamy trochę sprzętu, wiedzy i sprytu bez problemu powinniśmy sobie poradzić. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli coś uszkodzimy, naprawa niestety będzie na nasz koszt. Pomijamy już kwestię przeglądów gwarancyjnych i podbijania gwarancji.

    Przedstawiamy kilka sposobów, jak odgrzybić klimatyzację i ją zdezynfekować. Preparaty do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji.

Service Details Image

Chemia -
Na rynku jest dostępnych masa przeróżnych preparatów do odgrzybiania klimatyzacji. Najbardziej popularne są te tanie preparaty lub tak zwane pianki do dezynfekcji. Pianki i inne preparaty z tych tanich można kupić w puszkach lub butelkach, z wygodnymi aplikatorami, a długi wężyk w aplikatorach, pomaga nam dotrzeć nawet w najtrudniej dostępne miejsca.

Ultradźwięki -
Kolejną metodą są ultradźwięki. Płyny stosowane do odgrzybiania ultradzwiękowego reagują na odpowiednią częstotliwość, około 1,7-1,8MHz. Do wytworzenia ultradźwięków służy specjalne urządzenie. W efekcie działania fali ultradźwiękowych, powstaje para, która składa się z mikrocząstek a znajdujący się w mikrocząstkach środek do odgrzybiania, dostaje się we wszystkie zakamarki i usuwa wszystkie grzyby i zabrudzenia z naszej klimatyzacji.

Ozonowanie klimatyzacji -
Ostanią metodą odgrzybiania klimatyzacji jest jej ozonowanie. Ozonowanie klimatyzacji jest dużo skuteczniejsze niż czyszczenie jej środkami z chlorem. Z uwagi na to, że ozonu nie aplikujemy, a działa w połączeniu z powietrzem, dostanie się on w każde miejsce naszej klimatyzacji. Specjalny generator do wytwarzania ozonu tworzy wewnątrz siebie wyładowania ulotowe/wyładowanie koronowe, w wyniku dochodzi do reakcji rozszczepiania się tlenu na pojedyncze atomy ozonu. Ozon jest niczym innym jak gazem biobójczym. Ozon także rozpuszcza się w wodzie i nie tylko uwalnia wodę od chorobotwórczych zarazków, ale także zmienia wodę w tani środek do dezynfekcji. Oprócz tych wyżej opisanych właściwości bakterio i wirusobójczych, ozon utlenia w wodzie mangan i żelazo. Kiedy ozon krąży w naszej klimatyzacji, bardzo skutecznie usuwa pleśń, grzyby, drobnoustroje. Dużą wadą tego rozwiązania jest cena samego urządzenia i jedyną szansą na takie odgrzybianie klimatyzacji, jest wezwanie specjalistycznego serwisu. Samo ozonowanie jest bezpieczną metodą, ale w trakcie ozonowania NIE WOLNO przebywać w pomieszczeniu. Pomieszczenie zostanie całkowicie pozbawione wszelkiego rodzaju bakterii, zarówno tych złych jak i tych dobrych. Z dodatkowych plusów, ozon skutecznie zabija wszystkie insekty i owady: komary, muchy, szerszenie, osy, mole, kleszcze, pająki, prusaki, karaczany, pluskwy, roztocza, wszy, mole, mrówki i inne.

ozonowanie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji i skutki zaniedbań

Jeżeli nie będziesz odpowiednio często odgrzybiał klimatyzacji i czyścił filtrów, możesz być pewny, że to odbije się na Twoim zdrowiu. Większość grzybów, które zbierają się w klimatyzacji, produkuje bardzo szkodliwe dla człowieka toksyny. Przebywanie w tak toksycznym otoczeniu, zapewni wam masę chorób, zacznie się od zwykłego drapania gardła, a może nawet w najgorszych przypadkach zakończyć się zapaleniem płuc. Ponadto, brak regularnego przeglądania klimatyzacji, może wpłynąć na prawidłową pracę urządzenia. Jeżeli zostawimy taką klimatyzację samej sobie, możemy być pewni, że prędzej czy później coś ulegnie awarii.

To chyba temat o odgrzybianiu klimatyzacji wyczerpaliśmy, mamy nadzieję, że temat zainteresował. Jeżeli jesteś zainteresowany odgrzybianiem i ozonowaniem klimatyzacji, zapraszamy do kontaktu. Posiadamy profesjonalne, przemysłowe maszyny do czyszczenia, ozonowania i odgrzybiania klimatyzacji. Zapraszamy serdecznie Emil Klima!